Lysá hora 20.12.

2017-07-24T14:27:43+00:00

Dlouho plánovaný výlet se spolčem je konečně tady. Cílem je se podívat na západ slunce z Lysé a poté za tmy sejít do Ostravice. Konečnou sestavu tvoří Terka, Terka, Barča, Klárka, Ondra, Vašek a já.

Sraz před nádražím máme ve čtvrt na 11. Chvíli čekáme na Barču, která sice měla jet, ale nakonec nám to nijak nepotvrdila, a tak kupujeme lístek bez ní. Jdeme už čekat k vlaku, když v tom začne Barča křičet z protějšího nástupiště kam že to jedeme a jaký lístek si má koupit. Vlak měl jet za 5 minut. Nakonec to stihla a my tak v 10:30 vyjeli. Po přestupech v Kunčicích a Frýdlantě vystupujeme v 1 hodinu v Ostravici. Denně jsem kontroloval počasí a webkameru na Lysé, jak je to na místě se sněhem. Ještě ve čtvrtek bylo na vrcholu minimálně 5 cm, avšak páteční jarní teplota zapříčinila, že na nás už žádný sníh nezbyl. Meteorologové také hlásili celý den zamračeno s mírným sněžením. Hezký západ jsem neočekával, přesto jsem si vzal stativ a jsem za to rád. V Ostravici krásně, téměř bez mraků, jen se silnějším větrem. Vyrážíme tedy svižným tempem na horu. Cestou potkáváme plno vracejících se turistů. Holky mírně protestují proti rychlosti, a tak děláme častěji přestávky. Plánoval jsem, že na Lysou bychom mohli dorazit kolem třetí hodiny. Nahoru však dorážíme až kolem půl 4. To nijak nevadí, slunce stejně ještě nezapadlo. Znepokojovaly mě mraky, které se z ničeho nic objevily v hojném počtu. Mezi mraky a kopci však byla malá škvírka, která byla načervenalá. Věřil jsem, že se právě tou mezerou ukáže načervenalé slunce. Roztáhl jsem tedy stativ poblíž nově postavené chaty a vyčkával. Ostatním se nechtělo v mrazivém větru čekat, a tak šli zasednout k polívce.

Chvílemi jsem myslel, že slunce už zapadlo. Chtěl jsem už vše sbalit a jít se ohřát za ostatními, když v tom jsem si všiml, že se začíná tvořit jakýsi paprsek. Slunci však dosti vadil mohutný Smrk. Paprsek se začal zvětšovat a byl nádherně rudý. Zvětšoval se rychle, volal jsem Terce ať se přijdou podívat, než však přišli, bylo po nejlepším. Po chvilce se jdeme ještě na chvíli ohřát. Ve 4 hodiny vyrážíme v pološeru zpátky do Ostravice. Vlak nám měl jet za 2 hodny, a proto jsme nahodili svižnější tempo. V lese zapínáme čelovky a jdeme podle nich. Překvapilo mě, kolik jde ve tmě na Lysou ještě turistů, zpátky jich také šlo hodně. Cestou jsme měli krásné výhledy na noční Frenštát a beskydské vesničky. Do Ostravice dorážíme půl hodiny před odjezdem vlaku, takže cesta z Lysé za hoďku a půl ve tmě je pro mě krásný výkon. Cestou jsem téměř nefotil, snad postačí jedna fotka pro představu, jak vypadal nádherný západ. Snažil jsem se u ní co nejvíce, aby odpovídala tomu, co se při západu odehrávalo.