Noční dobrodružství 12.2.

2017-07-24T14:27:43+00:00

Noční výstup a následný východ slunce na Lysé hoře jsem měl v hlavě poměrně dlouho. Můj zájem zesílila předpověď počasí, která hlásila nízkou oblačnost. S kamarádem jsme se domluvili, že vyrazíme v noci ze středy na čtvrtek.

Bohužel kamarád akci odřekl a přede mnou bylo rozhodnutí, zda akci vzdám i já, nebo se vydám sám. Zvolil jsem druhou možnost. Vlakem z Opavy jsem vyjel 22:44. Už na hlavním nádraží v Ostravě na mě přišla první spánková krize, která pokračovala až do Frýdlantu, kde jsem vystoupil. Nepomáhala mi ani káva. Jakmile jsem vystoupil ve Frýdlantu, byla všude přítomná hustá mlha. Po chvilce, jako by mě chtěl Frýdlant přivítat, se udělala jasná obloha s hvězdami. Do doby, než jsem se dostal k místu Satina – u korýtka, bylo vše v pohodě a žádné obavy jsem neměl. Poté začal les bez civilizace. Přidal jsem na pozornosti a mírně zrychlil tempo. Asi po 1,5km jsem potkal 2 turisty, kteří se taky vydali fotit východ. Po tomto setkání se mi ulevilo, že nejsem v lese sám. Pokračoval jsem dále. Pod Lukšincem zakryla hvězdnou oblohu hustá mlha, která přidala spolu s větrem strašidelnou atmosféru. Kde byla mlha, byla také silná námraza na stromech. Pod náporem větru a silné námrazy to některé stromy nevydržely a padaly podél cesty. Řekl jsem si, že tady končí sranda. Několikrát jsem počkal na 2 chlapy, co šli za mnou, abychom měli vzájemnou jistotu, že jsme v pořádku. Oblohu jsem stále neviděl, ani 70m pod Lysou. Doufal jsem, že mlha klesne a objeví se měsíc s hvězdami. Mé přání bylo částečně vyslyšeno. Kousek pod Lysou jsem uviděl prosvítat měsíc s hvězdami, ten ale byl co chvíli pohlcen mraky. Připomínalo mi to situaci z Králického Sněžníku

Na Lysou jsem dorazil před 4. hodinou. Na vrcholu šel měsíc vidět častěji, přesto to pořád na focení nebylo. Hledal jsem místo, kam se na 3 hodiny do východu slunce schovat. Naštěstí jsem našel hezké místo u hospody Šantán, které bylo výborně chráněno před větrem. Oblékl jsem na sebe další 3 mikiny, nastavil budík na co 10 minut a zkusil usnout. Málem se mi to podařilo, ale vzbudili mě 2 známí turisté, kteří už také dorazili na Lysou. Při povídání jsem zjistil, že jednoho znám z photoserver.eu. Počasí se vůbec neměnilo. Stále se střídaly hvězdy s mlhou. Po 6. hodině už začínalo přibývat světla a ubývat tepla, tak jsem se šel porozhlédnout, kde bych v případě umoudření počasí postavil stativ. Našel jsem si místo pod vysílačem u zábradlí a zkoušel jsem zachytit chvilky, kdy šla vidět obloha. Osvícený vysílač prozrazoval, že být tak o 50 metrů výš, byla by to paráda. Do půl 8 jsem čekal, jestli mraky nezmizí a poté to vzdal a běžel na vlak do Ostravice, který měl jet za hodinu a půl. Cestou jsem ještě potkal známé, kteří to ani nerozbalili.

Co se týče focení, akce se nevydařila, přesto to byl pro mě jeden z nejlepších zážitků na horách.