Noc na Lysé 5.6.

2017-07-24T14:27:43+00:00

Po dlouhé době opět přidávám nějaký ten článek z hor. O jednodenních výletech, jak jsem se již zmínil, budu psát jen zřídka. Přináším tak vyprávění o přespání na Lysé.

Se spolužákem jsme se krátce před víkendem domluvili, že vyrazíme provětrat naše foťáky. Není asi vhodnější hory v našem okolí na vyfocení východu a západu z jednoho místa, než je právě Královna Moravskoslezských Beskyd. Pro kamaráda to měla být první zkušenost s přespáním na horách, a tak na něm šla vidět upřímná radost. Já měl zase radost, že můžu někoho nového do tohoto koníčku zasvětit.

Batohy se vším možným si bereme už v pátek 5.9. do školy a krátce po obědě vyrážíme směr Ostravice. Po jednom zmeškaném vlaku a dvou přestupech do autobusu, kvůli nehodě na trati, jsme před půl 7 dorazili do Ostravice. Nasadíme tempo a vyrážíme vzhůru. Jsme jedinými turisty, kteří jdou nahoru, potkáváme jen pár vracejících se. Po cestě v altánku u Lukšince doplňujeme energii a pokračujeme. S končícím dnem přichází i příjemná teplota. Na vrchol dojdeme asi 15 minut před západem slunce. Sotva stačím vytáhnout stativ s foťákem a udělat pár fotek, je slunce pod obzorem. S sebou jsme si vzali jen spacáky, takže jsme se museli přizpůsobit a hledat místo vhodné, kde nebylo třeba karimatky. Sešli jsme kousek pod vrchol s krásným výhledem na Travný, kde bylo hodně borůvčí, a tedy měkkých míst na spaní. Na obloze by jste nenašli mráčku a my tak čekáme až vysvitnou hvězdy. Měl jsem nastudováno, že měsíc má vyjít přesně ve 23 hodin. Trošku mě to znepokojovalo, protože ještě v půl 11 bylo na obloze mírné světlo ze slunce. Pak se nějak rychle spustila tma a my tak mohli zkoušet fotit hvězdy. K mému překvapení byla na fotkách i Mléčná dráha, která mě poslední dobou fascinuje. Nadšeně fotím, když tu najedou něco tmavě oranžového začalo vylézat z obzoru. Chvíli jsme nevěděli co to je, nakonec nám ale došlo, že je to měsíc. Bylo to něco úžasného, troufám si říct, že to bylo i hezčí, než východ slunce. Před 12 balíme a vracíme se zpátky na vrchol.

Rozhodli jsme se, že si najdeme místo na nějaké lavičce, o které není na Lysé nouze. Po 12 usínám. Budím se z různých důvodů, ať už kvůli kámoše, který spadl z lavičky, nebo kvůli diskuzi jiných turistů, nebo zkrátka kvůli nepohodlí. Až uprostřed noci mě napadlo dát si pod hlavu boty. Od té chvíle bylo pro mě spaní nevídaným luxusem. Vstáváme 3:45. Nějak jsem neodhadl noční chlad, který mohl být, a tak jsem si vzal jen jednu tenkou mikinu. Ráno se mi vůbec z vyhřátého spacáku nechtělo. Rychle balíme a svižným krokem se vracíme na místo nočního focení. Po nafocení východu se vydáváme na zpáteční cestu. Už v půl 7 ráno jsme napočítali více jak 30 turistů, kteří neměli nic, co by napovídalo tomu, že by na Lysé přespali. Obdivuhodné číslo. Snídáme na stejném místě, kde jsme předešlý den večeřeli. Místo do Ostravice se vydáváme rovnou do Frýdlantu, kde taky v 9 končí náš společný výlet.